+90 549 540 7440 7 / 24 : 09:00 - 21:00
  • TR
  • EN
  • FR
  • ES
Safir FUE Saç Ekimi

Safir FUE Saç Ekimi

Herkesin bildiği gibi, safir en değerli taşlardan biridir. Aynı zamanda sertliği, dayanıklılığı ve parlaklığı ile bilinir. Gelişmiş teknoloji ile birlikte Safir FUE Saç Ekimi, saç ekimi teknikleri arasında kullanılan en yeni ve en yaygın yöntemlerden biridir.

Uygulamada kullanılan safir bıçak, saç ekiminin doğrudan sonucunu etkileme potansiyeline sahip “kanal açma” aşamasında kullanılan özel bıçakların adıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, tamamen safirden yapılan bu bıçaklar, saç ekim operasyonlarında daha verimli sonuç alabilmek için gerçekleştirilen çalışmaların sonucu olarak elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar, uygulamanın saç ekiminde mükemmelliğe sahip olduğunu, operasyon ve iyileşme süreçlerinde hastalara konfor sağladığını göstermektedir.

Özel olarak tasarlanmış safir pimli bıçaklar, kanal açma aşamalarında FUE ve Perkütan yöntemi ile gerçekleştirilen saç ekim işlemlerinde kullanılabilir.

Saç Ekiminde Safir Bıçak Kullanmanın Avantajları
Safir bıçak, çelik bıçaklarla karşılaştırıldığında daha avantajlı konumda yer almaktadır. Çelik bıçaklar keskinliklerini zamanla kaybedebilir, bu da operasyon sırasında doku kaybı yaşanmasına neden olabilir. Ancak safir, keskinliğini kaybetmeyen, pürüzsüz yüzeyli ve dayanıklı yapısından dolayı herhangi bir doku kaybına veya travmaya neden olmaz. Ayrıca safir bıçaklar anti bakteriyeldir ve kan dolaşımında bozulmalara yol açmaz.

Başarılı ve doğal bir sonuç elde etmek için nakledilen köklerin nakil yapılan alana tutturulması çok önemlidir. Safir bıçakların açtığı kanallar kan dolaşımını ve dokunun kalitesini bozmadığından, foliküller yeni yerlerine daha iyi bir şekilde tutturulur. Ayrıca safir bıçaklar mikro seviyede kanal açmaya izin verdiğinden işlem sonrası iyileşme süresi ciddi şekilde kısalmaktadır.

Bununla birlikte, metal duyarlılığı ve metal alerjisi olan hastalarda safir bıçağın kullanılması, alerji ve duyarlılık riskini büyük ölçüde azaltır.

2016 yılında kullanılmaya başlanan safir bıçak FUE tekniğinde kullanılmış ve son zamanlarda bu bıçağın etkisiyle teknik “Safir FUE Saç Ekimi” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Safir FUE ve Klasik FUE Arasındaki Fark
Safir FUE ve Klasik FUE arasındaki en önemli fark, çelik malzemeden yapılmış bıçaklar yerine safirden yapılan bıçakların kullanılıyor olmasıdır. Çok değerli bir kristal olmasının yanı sıra safir, aynı zamanda insizyon yapmak için de çok yararlı bir unsurdur çünkü hiçbir zaman şeklinde bozulma meydana gelmez.

FUE tekniğinde safir bıçağın kullanılması saç ekiminde yenilikçi bir dönem başlattı ve 2003 yılından beri küresel olarak kullanılan FUE tekniğini bir sonraki seviyeye taşıdı. Çelik bıçaklarla açılan kanallara kıyasla daha küçük kanalların açılmasını sağlayan safir bıçaklar hastanın iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olmuştur.

Safir FUE Saç Ekimi Yöntemi Ayrıntıları
İlk önce Safir FUE yöntemini düşünen hastanın gerekli muayeneleri yapılır. Muayene sırasında hastanın tıbbi öyküsü hakkında bilgi alınır, dijital mikro mercek ile detaylı saç ve saç derisi kontrolleri gerçekleştirilir. Bu kontrollerin neticesinde saç dökülmesinin tipi belirlenir. Hasta saç ekimi için uygunluk taşıyorsa operasyon planlaması hastanın ihtiyaç ve beklentisi de göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

Operasyon günü hastanın saçları 3mm’ye kadar kesilir. Ardından sağlıklı saç köklerinin yer aldığı donör bölge lokal olarak uyuşturulur ve greftler çıkarılır. Greftler çıkarıldıktan sonra, nakil yapılacak alan lokal olarak uyuşturulur. Yapılan bu anesteziden sonra saç köklerinin ekileceği kanallar safir bıçaklar ile açılır ve saç kökleri kanallara yerleştirilir. Safir FUE saç ekimi, donör bölgenin bandajla kapatılmasının ardından sona erer.

Safir FUE Kanal Açma Yöntemi
Nakil yapılacak bölgede saç köklerini yerleştirmek için safir bıçaklarla küçük kanallar açılır. Kanallar, doğal bir görünüm elde etmenin belirleyicisi olan saç büyümesinin hacmi, açısı ve yönü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Başarılı bir saç ekim operasyonu için kanalları doğru şekilde açmak en önemli aşamadır. Bu nedenle, üç boyutlu özel safir aleti kullanmak iyi bir seçim olacaktır.

Saç ekimi işleminde safir yöntemiyle kanallar çok iyi bir şekilde açılabilmektedir. Ek olarak, Safir FUE Saç Ekim işlemlerinin iyileşme süreci diğerlerine göre daha kısadır.