+90 549 540 7440 7 / 24 : 09:00 - 21:00
  • TR
  • EN
  • FR
  • ES
DHI Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi

Yunan doktor Konstantinos Giutis ve ekibi tarafından temeli atılan DHI Saç Ekim (Direct Hair Implant) yöntemi çalışmaları 1970 yılına kadar dayanmaktadır. 2016 yılında, araştırma ve geliştirme süreci yıllarca süren DHI metodu yaygınlaşarak dünyaca tanınır hale geldi. DHI, FUE yönteminin bir varyasyonu olan saç ekim yöntemidir.

Saç kökleri donör bölgeden mikro motor veya manuel yöntemle alındıktan sonra, DHI yöntemiyle transplantasyon için bekleyen bölgeye aktarılır. Bu yöntemi diğer saç ekim uygulamalarından ayıran en önemli özellik, “Choi Implanter”, “Choi Pen” olarak bilinen özel bir tıbbi cihazın kullanılmasıdır. DHI yönteminin vazgeçilmez enstrümanı, Choi Pen, uygulamanın “choi yöntemiyle saç ekimi” olarak da adlandırılmasına neden olmuştur. Uygulamanın bilinen diğer isimleri “Doğrudan Saç Ekimi” ve “Leon Tekniği”dir.

DHI yönteminin en önemli avantajlarından biri “tıraşsız saç ekimi” yapılabilmesidir. Bu nedenle ekilecek alanı tıraş etmek zorunda kalmadan uygulanan bu teknik, kadınların en sevdiği saç ekim yöntemi olarak bilinmektedir.

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Öncelikle FUE yönteminde de olduğu gibi uzman doktor tarafından hasta üzerinde gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından adayın DHI yöntemi için uygun özelliklere sahip olup olmadığı belirlenir. Uygunluk verilmesinin ardından transplantasyon günü için uygun zaman dilimi doktor ve hasta takviminin uygunluğuna göre belirlenir. Operasyon günü, hastanın sadece donör bölgesi (genellikle ense bölgesi) tıraş edilir. Tek, çift, üç veya dörtlü saç folikülleri içeren greftler mikro motor aracılığıyla veya manuel olarak toplanmaya başlar. Toplanan kökler ekim yapılacak alana beklemeden yerleştirilir. Bu aşamada, Choi kalem sürece dâhil olur ve toplanan saç kökleri Choi ile birlikte ekilir. 

DHI yöntemini diğer saç ekim yöntemlerinden ayıran en büyük fark, Choi sayesinde, kanal açma ve saç kök yerleşiminin aynı anda yapılabilmesidir. Uygulamada kullanılan Choi'nin ucu ile kanal açılır ve kıl kökü kanala yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanır.

DHI Saç Ekiminin Hassas Noktaları
Diğer saç ekim tekniklerine kıyasla yoğun saç köklerini içeren saç ekimlerinde DHI tekniği daha iyi bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Böylece daha doğal görünümlü ve yoğun saçlar elde edilebilir. Ek olarak, Choi yardımı ile saç ekim işlemlerinde büyük öneme sahip olan ön saç çizgisindeki simetriyi ayarlamak, saçı orijinal çıkış yönlerine doğru uzatmak ve saç köklerinin yerleştirildiği kanalları açmak çok daha kolaydır. Doğal bir sonuç için gerekli olan tüm bu parametreler, Choi sayesinde çok kolaydır ancak operasyonu yapan doktorun uzmanlığı burada da işlemin kalitesini belirleyici faktör olmaktadır.

DHI saç nakli yöntemi özel bakım gerektiren bir uygulama olduğu için işlemi gerçekleştiren doktorun uzmanlığı çok önemlidir. Uzman bir doktor ve ekip tarafından uygulanan Choi tekniğinin istenen sonucu vermemesi için herhangi bir neden yoktur.