+90 549 540 7440 7 / 24 : 09:00 - 21:00
 • TR
 • EN
 • FR
 • ES
Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, uzman doktor tarafından yapılan muayene sonucu sağlıklı saç köklerinin 'donör bölge' olarak adlandırılan vücudun bir bölümünden, 'alıcı bölge' olarak tabir edilen vücudun kel veya saçsız kısmına aktarılmasını sağlayan mikro cerrahi bir işlemdir. Bu işlem genellikle erkeklerde görülen kellik tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu minimal invaziv girişimde, saç dökülmesine karşı genetik olarak dirençli olan (başın arka tarafı gibi) sağlıklı saç köklerini içeren greftler kellik probleminin görüldüğü saç derisi bölgesine nakledilir.

Saç ekimi, kirpiklerin, kaşların, sakal ve bıyık kıllarının geri kazanılmasında uygulanabildiği gibi kaza, yüz gerdirme veya daha önce yapılan saç nakli gibi ameliyatların neden olduğu yara izlerinin doldurulmasında da uygulanan bir işlemdir. FUE Saç ekimi yöntemi FUSS yönteminden farklıdır; greftlerin epidermis ve saç folikülünü saran dermislerin neredeyse tümünü içerdiği ve tek bir cilt şeridi yerine birçok küçük greftin tek tek nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası Saç Ekimi Cerrahisi Derneği tarafından yayınlanan son istatistiklere göre, saç ekim işlemleri 2014 yılından itibaren yüzde 60 oranında artış göstermiştir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?
50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık %50'si saç dökülmesi problemleriyle karşılaşmaktadır. Bu nedenle saç ekimi erkekler tarafından en çok uygulanan kozmetik cerrahi olarak ön plana çıkmaktadır. Buradan yola çıkarak saç dökülmesinin sadece erkeklerin yaşadığı bir sorun olduğu düşünülmemelidir. Birçok kadın da saç dökülmesi veya saçın seyrelmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Saç dökülmesi, genetik kalıtım, yaşlanma, travmatik yaralanmalar veya çeşitli tıbbi durumlar sonucu meydana gelebilmektedir.

Uluslararası Saç Ekimi Cerrahisi Derneği tarafından yayınlanan son istatistiklere göre, saç ekim işlemleri 2014 yılından itibaren yüzde 60 oranında artış göstermiştir. 

Neden saç kaybı olur?
Saç dökülmesi yaşlı erişkinlerde daha yaygın olmasına rağmen, daha erken yaşlarda hatta çocuklarda da meydana gelebilir. Normal bir bireyde yaklaşık 100.000 adet saç olduğu düşünülecek olursa günde 50 ile 100 adet civarında saç dökülmesi normal karşılanmaktadır ve doğal olarak bu çaptaki bir kayıp göze çarpmamaktadır.

Saç dökülmesi yıllar içinde yavaş yavaş gelişebildiği gibi aniden de meydana gelebilir. Belirli bir gün içerisinde kaybedilen saç miktarını saymak neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden saçınızı yıkadıktan sonra ya da tarağınızdaki/fırçanızdaki saç yığınlarını boşalttığınızda çok miktarda saç kaybettiğinizi fark etmeniz durumunda normalden daha fazla saç kaybediyor olabilirsiniz. Bu durumda uzman bir doktora durumu danışmakta fayda vardır. Doktorunuz saç dökülmenizin altında yatan nedeni belirlemeye çalışacaktır.

Saç dökülmesinde görülen en sık neden kalıtsal olarak aktarılan erkek veya kadın tipi kelliktir. Ailenizde kellik öyküsü varsa, bu tip saç dökülmesinin görülmesi olasıdır.

Saç dökülmesi bazı durumlarda, saç büyüme döngüsünde basit bir durma ile meydana gelebilir. Belli başlı bazı hastalıklar, ameliyatlar veya travmatik olaylar saç dökülmesini tetikleyebilmektedir.

Hormonal değişiklikler de geçici saç dökülmesine neden olabilir. Örnek olarak;

 • Gebelik
 • Çocuk doğurma
 • Doğum kontrol hapı kullanımının kesilmesi
 • Menopoz

Saç dökülmesine neden olabilecek bazı tıbbi durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tiroid hastalığı
 • Alopesi areata (saç köklerine saldıran otoimmün bir hastalık)
 • Saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonları
 • Liken planus ve bazı lupus türleri gibi skarlaşmaya neden olan hastalıklar kalıcı saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç dökülmesi, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardan da kaynaklanabilmektedir:

 • Kanser
 • Yüksek tansiyon
 • Artrit
 • Depresyon
 • Kalp sorunları

Fiziksel veya duygusal bir şok, gözle görülür saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu tip şoklara örnek vermek gerekirse;

 • Ailede ölüm
 • Aşırı kilo kaybı
 • Aşırı kilo kaybı
 • Protein, demir ve diğer besinlerden yoksun bir diyet de saçların incelmesine neden olarak, hasar oluşturabilmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılıyor?
Saç ekim işleminde ilk önce uzman bir doktor tarafından donör bölge olarak belirlenen alandan mümkün olan en fazla sayıda greft alınmaktadır. Alınan kökler daha sonra özel bir PRP çözeltisine konulur ve köklerin ekileceği kanallar açılır. Son olarak, kökler açılan kanallara aktarılır ve işlem tamamlanır.

Bu işlemler son derece hassasiyet gerektirdiği için işlemi yapan kişinin bu alanda ehil olması çok önemlidir.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılıyor?
Saç ekiminde kullanılan birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin farklı etkileri, tamamlanma süreleri veya fiyatları olabilir. Saç ekiminde kullanılan her yöntem farklılık gösterebilir.

Saç ekim yöntemleri arasında FUE (Follicular Unit Extraction) ve DHI (Direct Hair Implant) en verimlileri olarak kabul edilebilmektedir. FUE ve DHI, insanların kaybettikleri saçlarını yeniden kazanabilmeleri için uygulanan saç ekim yöntemleridir. Bu iki yöntemin de farklılıkları, artıları ve eksileri vardır. Elbette hepsinden önce, FUE ve DHI yöntemlerinin ne olduğunu bilmek önem arz etmektedir.