+90 549 540 7440 7 / 24 : 09:00 - 21:00
  • TR
  • EN
  • FR
  • ES
FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi Nedir?
FUE, Follicular Unit Extraction ifadesinin kısaltmasıdır. FUE tekniği ile saç ekimi, erkek tipi kellik, çeşitli hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımından kaynaklanan saç dökülmesine yönelik tedavi türlerinden biridir. Foliküler ünite ekstraksiyonu anlamına gelen FUE tekniği, saç ekim işlemlerinde kullanılan en eski tekniklerden biridir.

2003 yılında uygulanmaya başlanan FUE tekniği ile yapılan saç ekimi o tarihten bu yana önemli ölçüde gelişim gösterdi. Saç köklerinin birer birer toplanarak implantasyonunu sağlayan bu minimal invaziv yöntem, donör alanda herhangi bir doğrusal ize neden olmadan maksimum yoğunluk sunan en gelişmiş saç ekim yöntemidir. Bu nedenle, FUE yöntemi dünya çapında çok popüler hale gelmiştir. Önemli derecede emek isteyen bir teknik olan FUE saç restorasyon yöntemi, sorumlu doktor ve ekibi adına geniş tecrübe, beceri ve uzmanlık gerektirir.

FUE Mikromotor ile Saç Ekim Operasyonu Nasıl Yapılır?
Operasyon günü, hasta dijital mikro mercek ile ayrıntılı olarak muayene edilir ve FUE'ye uygun bir aday olduğu kesinleştirilir. Hastanın çizimi yapılarak saçlarının kısaltılmasından sonra donör bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulmasıyla işlem başlar.

Sağlıklı saç kökleri, özel uçlu bir mikro motorun yardımıyla donör bölgeden alınır. Tek, çift, üç veya dört saç teli içeren doku parçaları (greftler) dikkatlice toplanır. Foliküllerin toplanması yaklaşık 1,5 saat sürer. Sağlıklı foliküllerin toplanmasından sonra saç ekim işlemi başlar. Ekilecek alan, lokal anestezi ile uyuşturulur ve köklerin ekileceği kanallar 3 mm derinlikte uygun açı ve çizgide açılır. Toplanan foliküller açılan kanallara yerleştirilir. Transplantasyon işlemi tamamlandıktan sonra, donör bölge tıbbi pansumanla kapatılır ve FUE yöntemi ile saç ekimi tamamlanır.

Bu işlem en üst düzey dikkatle yapılmalıdır çünkü saç köklerinin doğal çizgi ve açıya göre yerleştirilmesi gerçekten çok önemlidir.

FUE Mikromotor Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
FUE yöntemi her uygulamada olduğu gibi belli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. 

Bu yöntemin avantajlarından biri dikiş gerektirmemesidir. FUE yöntemiyle saç ekiminden sonra, donör alanda gözle görülen hiçbir iz olmaz. Ameliyattan sonra çok az kesik ve yara olabilir; bunlar da dışarıdan müdahaleye ihtiyaç kalmadan kendiliğinden iyileşir. Olumlu bir diğer yön de greft alımından sonra donör bölgede ağrı meydana gelmemesidir. Bu ve diğer benzer avantajlar FUE saç ekiminin olumlu yönleridir.

FUE saç ekim yönteminin olumsuz yönlerinden de bahsetmek mümkündür. Bu yöntemin negatif yönlerinden biri herkes için uygun olmamasıdır. Başka bir deyişle, işlem öncesi bazı testler yapılır ve bu yöntem uygulanmadan önce hasarlı greftler tespit edilirse, işlemin yapılması mümkün olmaz.

Bu yöntemin bir başka dezavantajı, saç köklerinin tek tek alımının zahmetli olmasıdır. Operasyon yapılacaksa başın çoğunun tıraş edilmesi gerekir ki bu da birçok kişi için dezavantaj olarak görülmektedir.