+90 549 540 7440 7 / 24 : 09:00 - 21:00
  • TR
  • EN
  • FR
  • ES
Ameliyatsız Zayıflama

Ameliyatsız Zayıflama

MİDE BOTOKSU NEDİR?
Son yıllarda oldukça yaygın olan mide botoksu uygulaması midenin fundus bölümüne endokopi iğnesi ile yapılır. Botoks, midenin çizgili kaslarına etki eder ve kasların kasılmasını bloke eder. Midede sindirimin yavaşlamasına; böylelikle yemeklerin sindiriminin yavaşlamasına ve buna bağlı olarak doygunluk süresinin daha uzun olmasını sağlar.

Ağırlıklı olarak midenin iştah merkezi olan fundus bölümüne enjekte edilen botoks, bu bölgeden salgılanan Ghrelin hormonunun sinyalizasyonunu keser ve işlemden sonra iştah kontrolünü sağlamak kolaylaşır. Yani işlemden sonra iştah azalır ve daha uzun süre tokluk hissi yaşanır.

MİDE BOTOKSU NASIL UYGULANIR?
Mide botoksu endoskopi ünitesinde hafif sedasyon altında herhangi bir ağrı hissetmeden uygulanır. Kişilere uygulanan botoks miktarı 500-1000 IU arasında değişmektedir. İşlem yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Mide botoksu uygulaması bittikten sonra hastalar servise çıkartılır ve 2 saat kadar gözlem altında tutulurlar. Kendini iyi hisseden hastalar diledikleri zaman taburcu olabilirler.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANABİLİR?
Mide botoksu daha önceki diyet girişimlerinde tatmin edecek sonuçlara ulaşamayan, diyet yapmaya yardımcı yeni motivasyon kaynaklarına ihtiyaç duyan, vücut kitle indeksi 25 kg/m2 ve üzeri olan hafif kilolu kişilere veya obez sınıfında olan ancak cerrahi girişimleri tercih etmeyen kişilere rahatlıkla uygulanabilir.

Midede gastrit, ülser gibi hastalıkları olanların mide botoksu işleminden önce tedavileri yapılması gerekir. Tedavisi sağlanan hastalara mide botoksu yapılabilir.

MİDE BOTOKSUNUN ETKİSİ KAÇ AY SÜRMEKTEDİR?
Mide botoksunun etkisi işlem yapıldıktan 72 saat sonra başlar ve yaklaşık 4-6 ay sürmektedir. Bu 4-6 ay sonunda hastanın ideal kilosuna ulaşmasından önce olası meydana gelmek üzere olan hastalıklarının önüne geçildiği tetkik edilmelidir. Yeterli kilo kaybı gerçekleşen ve sağlık problemleri düzelmiş hastalarda mide botoksunun tekrarlanması gerekmez, ancak diyet ve spor programına devam edilmesi önerilir.

Mide botoksundan elde edilen başarıdan memnun olan hastalara, 6 ay sonra mide botoksu tekniği tekrar uygulanabilir. Hasta diyetle uyumluysa ve geçirdiği 6 aylık süreci iyi değerlendirmişse, 6 ay boyunca tükettiği gıdalardaki değişikliklerden şikayet etmiyorsa bu süreç uzatılabilmektedir. Botoks işleminin tekrarlanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 6 ayda bir, üst üste 3 kere mide botoksu işleminin uygulanabilir.

MİDE BOTOKSUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?
Mide botoksunun en büyük avantajı , işlemin cerrahi bir işlem olmaması ve günlük yaşantıya hemen dönülmesidir. Herhangi bir kesi, dikiş olamadığı için pansuman gerektirmez. Diğer zayıflama tedavilerine göre iyileşme süreci en hızlı ve konforlu olan bir işlemdir.

MİDE BOTOKSUNUN RİSKLERİ NELERDİR?
Medikal estetik uygulamalarında sıklıkla uygulanan botoksun ve tehlikeli herhangi bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoks uygulaması ise endoskopi yöntemiyle yapılan bir işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlara ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde mide botoksunun uygulanması uygun değildir.

MİDE BOTOKSU SONRASI BESLENME
Mide botoksu uygulamasından sonra diyete uyum çok önemlidir. Mide botoksu yaptıran kişilerin mide botoksunun, diyet yapmayı kolaylaştırıcı bir uygulama olduğunu unutmamalıdırlar. Bu süre içerisinde diyetisyeniniz ile planlayacağınız yaşam tarzınıza, damak tadınıza, beslenme alışkanlıklarınıza uygun, karbonhidrat, yağ ve protein içeriği iyi dengelenmiş diyet ile acıkmadan hedeflerinize ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

Sizi Arayalım